10 patarimų kapinių turistams

Pirmą kartą lankydamiesi kapinėse kaip turistai (o ne kaip draugai ar šeimos nariai) galite jaustis nepatogiai, nes jums gali būti neaiškios „taisyklės” ar etiketas. Svarbiausia žinoti, kad dauguma kapinių laukia kapinių turistų.

Pateikiame 10 patarimų kapinių turistams:

kapas

Pagal tvarkingakapaviete.lt

1) Prieš apsilankymą perskaitykite gidus ir (arba) kapinių interneto svetainę, kad žinotumėte, ko tikėtis.

2) Kapinės yra keturių sezonų lankytinos vietos, tačiau pasidomėkite konkrečiomis darbo valandomis ir švenčių dienomis uždarytomis kapinėmis.

3) Atvykę į kapines, paprašykite kapinių biure žemėlapio arba nurodymų, kaip rasti vietas, kur yra „privalomi” kapai ar paminklai.

4) Dauguma kapinių ima simbolinį mokestį už ekskursijas su gidu. Iš šių ekskursijų gautomis pajamomis paprastai remiamos išsaugojimo pastangos.

5) Po ekskursijos skirkite pakankamai laiko pasivaikščioti, pamąstyti ir atrasti netikėtus dalykus.

6) Būkite pagarbūs aplinkiniams žmonėms; jūsų apsilankymo metu gali vykti aktyvūs laidojimo darbai.

7) Apsirenkite neįpareigojančiai, bet pagarbiai; avėkite gerus vaikščiojimo batus ir būkite atsargūs, kad nesukluptumėte ant nelygaus grunto, akmenų ar atvirų medžių šaknų.

8) Daugumoje kapinių leidžiama fotografuoti, tačiau prieš tai pasitarkite su biuru. Jei fotografuojate žmones, būtinai paprašykite leidimo.

9) Nesiremkite į antkapius, kurie gali būti nestabilūs. Jei pastebėjote ką nors negero, informuokite kapinių darbuotojus.

10) Vaikai yra laukiami, tačiau įsitikinkite, kad jie gerai elgiasi; mažesniems vaikams gali patikti su savimi pasiimti spalvinimo knygelių ir pieštukų.

Kas yra kapinių turistai?

Kapinių turistų yra įvairių – nuo žmonių, kurie atsitiktinai aplanko senas bažnyčių kapines ir po jas vaikštinėja, iki keliautojų, kurie į savo atostogų planus įtraukia kapines, kurių neįmanoma aplankyti (pvz., Normandijos amerikiečių kapinės ir memorialas arba Pere Lachaise kapinės Prancūzijoje), iki tikrų „kapinių entuziastų” (kitaip vadinamų tafofilais arba kapų medžiotojais), tokių kaip Rhoadsas, kurių interesai yra platesni ir gilesni.

„Stebėtinai daug žmonių lankosi kapinėse, – pastebi Rhoadsas. „Jie domisi įvairiais dalykais – nuo genealogijos iki fotografijos, istorijos, meno, ikonografijos, kraštovaizdžio, architektūros, paukščių stebėjimo, sodininkystės ir restauravimo”, – sako ji. Ji atkreipia dėmesį, kad daugelis parko tipo kapinių su nuostabiais medžiais ir želdiniais tarnauja kaip arboretumai ir laukinės gamtos prieglobsčiai. Iš kai kurių atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai į kalnus, upes ir upelius.

Su nedidelėmis išimtimis kapinės tradiciškai priimdavo visuomenę atvirais vartais ir nemokamu įėjimu – net ir tuos lankytojus, kurie neturi draugų ar šeimos narių, palaidotų kapinėse. Daugelyje jų galima rasti žemėlapius arba popierinius gidus, kuriuose pažymėti žymūs kapai, taip pat vertos dėmesio statulos, paminklai, mauzoliejai, koplyčios ar architektūriniai statiniai. Apylinkių gyventojai ir turistai vertina šių šventovių ramybę, ypač tie, kurie mėgsta pasivaikščioti ar pabėgioti tokioje aplinkoje, kur gali bendrauti su gamta, panašiai kaip viešajame parke.

 

Parašykite komentarą