Ar jūsų namų elektros sistema saugiai įžeminta?

Dar prieš tuos laikus, kai tėvai „apsaugodavo” savo namus nuo kūdikių, mano žmonos sesutė patyrė tikrą šoką. Mažoji sesutė buvo išdykusi ir įkišo pirštą į elektros lizdą. Iš tikrųjų tai nėra labai lengva padaryti, bet trejų metų amžiaus jos pirštai buvo maži. Laimei, jokios ilgalaikės žalos nepadaryta. Tačiau mano žmona niekada nepamirš savo mažosios sesutės patamsėjusio piršto ir griežtų tėvų perspėjimų, kad tos paslaptingos mažos skylutės sienoje gali nužudyti.

Dabar, kai mano žmona ištekėjo už elektriko, ji primygtinai reikalauja, kad imčiausi visų įmanomų priemonių, jog mūsų namų elektros sistema būtų saugi. Vienas iš svarbių žingsnių buvo užtikrinti, kad jos elektros instaliacija būtų tinkamai įžeminta. Varžų matavimai paprastai trunka apie 2h.

Kas yra elektros įžeminimas?

Įžeminimas padidina jūsų šeimos ir elektronikos saugumą. Štai kaip jis veikia. Elektra keliauja mažiausio pasipriešinimo keliu. Jei sugenda toks prietaisas kaip skrudintuvas, elektra gali tekėti metaline skrudintuvo išorine puse. Prisilietus prie jo, gali ištikti rimtas elektros smūgis, sužeisti ar net nužudyti. Tačiau jei elektros sistema įžeminta ir skrudintuvas įjungtas trimis kištukais, elektra į skrudintuvo išorę nepateks. Vietoj to ji tekės per trečiąjį kontaktą atgal į laidus ir nekenksmingai pateks į Motiną Žemę. Taip atsirado terminas „įžeminimas”.

Elektros sistema

Elektros sistema gali būti įžeminama įvairiais prietaisais. „Įžeminimo laidas” – tai tiesiog prie elektros sistemos prijungtas laidas, tvirtai įkištas į žemę. Metaliniai vamzdžiai (elektrikai juos vadina kanalais), kuriuose laikomi ir apsaugomi elektros laidai, taip pat gali būti įžeminimo įtaisas. Kartais įžeminimas užtikrinamas išvedant laidą iš elektros sistemos ir pritvirtinant jį prie metalinių vandentiekio vamzdžių, kurie yra įleisti į žemę.

Įžeminimas apsaugo ne tik žmones, bet ir jautrią elektroniką. Nesant įžeminimo, elektros krūviai kaupiasi laiduose ir nežymiai, bet nuolat pažeidžia jautrią elektroniką. Ši žala gali sutrumpinti kompiuterių, telefonų ir bet kokių elektros prietaisų, turinčių „išmaniųjų” (kompiuterinių) komponentų, pavyzdžiui, jūsų šaldytuvo ar džiovyklės, tarnavimo laiką.

Kaip nustatyti, ar mano elektros sistema įžeminta?

Iki 1950 m. pastatyti namai kartais būdavo įžeminti. Po 1950 m. pastatyti namai paprastai būna įžeminti. Net jei jūsų sistema iš pradžių buvo įžeminta, dėl elektros instaliacijos klaidų įžeminimas galėjo būti neveiksmingas. Netgi jei elektros lizdai turi tris kištukus, tai nebūtinai reiškia, kad jūsų elektros instaliacija yra įžeminta. Vienintelis būdas tai įsitikinti – paprašyti kvalifikuoto elektriko patikrinti elektros sistemą specialiu testeriu.

Mano elektros lizdai turi tris kištukus – ar jie nėra įžeminti?

Jei jūsų namuose yra elektros lizdai su trimis kištukais, jie GALI būti įžeminti. Trečiasis kaištis leidžia įžeminti prietaisą, jei jis įjungtas į elektros sistemą, kurioje yra įžeminimo įtaisas. Kartais trišakiai kištukiniai lizdai buvo įrengti elektros sistemose, kuriose nėra įžeminimo įtaiso. Dėl to gali atrodyti, kad sistema įžeminta, nors taip nėra. Savamoksliai ar meistrai gali įrengti trišakius kištukinius lizdus neįžemintoje sistemoje nesuvokdami pavojaus ir nežinodami, kad tai pažeidžia Nacionalinį elektros kodeksą.

Miegokite ramiau, jei elektros sistema įžeminta

Jei norite ramiau miegoti žinodami, kad jūsų šeima, prietaisai ir elektronika yra saugesni, paprašykite elektriko, kad testeriu patikrintų, ar jūsų elektros sistema yra įžeminta. Tai galima padaryti iškviečiant techninės priežiūros specialistą. Kai kuriais atvejais elektrikai siūlo įžeminimo patikrinimą kaip nemokamo namų saugos patikrinimo dalį, ypač jei jie atlieka kitus darbus jūsų namuose.