Paminėjus metalinius terasos baldus, tikriausiai pagalvojate apie lengvus, krentančius aliuminio gultus iš jaunystės laikų arba pusę tonos sveriantį ketaus stalo ir kėdžių komplektą ant kaimyno vejos.
Tačiau metaliniai lauko baldai nuėjo ilgą kelią. Pateikiame trumpą esamų tipų ir jų priežiūros pradžiamokslį.
Konstrukcijos būdai
Iš metalo baldai gaminami trimis pagrindiniais būdais: ekstruzijos, liejimo ir suvirinimo.
Ekstruzijos būdu išlydytas metalas išleidžiamas per ilgus vamzdžius ir suformuojami ilgi siauri metalo vamzdžiai, kartais tvirti, bet dažnai tuščiaviduriai.
Liejant metalą, sukuriama forma, arba liejinys, kurio forma panaši į galutinį gaminį. Išlydytas metalas pilamas į formą, o kai metalas sukietėja, forma pašalinama. Liejiniai beveik visada būna vientisi.
Kalimas – procesas, kurio metu metalas kaitinamas ir kalamas į formą, gaminami baldai, vadinami kaltiniu metalu. Jame naudojami vamzdžiai ir įvairūs vientisi metalo gabalai, kurie sujungiami suvirinant arba prisukant varžtais.
Įprastos medžiagos
Dažniausiai metaliniai lauko baldai iš metalo gaminami iš geležies arba aliuminio, nors vis dažniau naudojamas plienas, ypač nerūdijantis.
Geležis yra cheminis elementas, kuris natūraliai yra plastiškas ir lengvai rūdija. Senovinių, dažniausiai juodos arba tamsiai žalios spalvos, gaminių galima rasti už aukščiausią kainą, juos reikia kruopščiai prižiūrėti, kad toliau nerūdytų. Šiuolaikinės reprodukcijos paprastai turi rūdims atsparią apdailą arba dangą, kuri apsaugo nuo įskilimų, įbrėžimų ir korozijos. Galimos įvairios apdailos, pavyzdžiui, gruntas ir dažai, miltelinės dangos ir cinkavimas. Jų būna įvairių spalvų ir stilių.
Kadangi geležis yra sunki ir tvirta, ji gerai tinka vėjuotose vietose, kur lengvus baldus gali nupūsti vėjas. Vis dėlto nesitikėkite, kad ji bus labai mobili. Gerai prižiūrimi geležiniai baldai gali tarnauti 100 metų.
Dauguma šiandien parduodamų geležinių baldų yra ne iš ketaus, o iš kaustytos geležies. Pirkdami kalvotą geležį, ieškokite detalių, pagamintų iš vientiso metalo, o ne iš tuščiavidurių vamzdžių, ir suvirintų, o ne prisuktų varžtais. Paprastai geresni baldai gaminami Šiaurės Amerikoje.
Ketaus baldai reikalauja daugiau priežiūros nei kitų rūšių metaliniai baldai. Reguliariai valykite juos šiltu muiluotu vandeniu ir kruopščiai išdžiovinkite. Lygius paviršius vaškuokite, o faktūrinius paviršius patepkite mineraliniu arba kūdikių aliejumi. Kartą per metus sutepkite spyruokles ir judančias dalis alyva. Įbrėžimus ar rūdis nedelsdami pašalinkite lengvai nušlifuodami vietą smulkia plienine vata. Tada užtepkite kelis plonus metalinių dažų sluoksnius, prieš tepdami kitą sluoksnį, leiskite kiekvienam sluoksniui gerai išdžiūti. Jei naudojate purškiamuosius dažus, dažykite trumpais lengvais potėpiais.
Aliuminis yra sidabriškas, lengvas ir lengvai apdirbamas metalo elementas, kuris niekada nerūdija. Didžioji dalis ankstyvųjų aliuminio baldų nuo 1960-ųjų buvo gaminami iš tuščiavidurių ekstruzinių vamzdžių. Tokie baldai buvo itin lengvi, bet ne itin atsparūs vėjui. Tokių baldų galima įsigyti ir šiandien, juos geriausia naudoti aplink baseiną. Liejamąjį aliuminį geriau naudoti lauko valgomojo ar sėdėjimo zonose.
Nesvarbu, ar ieškote ekstruzinio, lietinio, ar kaltinio aliuminio gaminių, yra keletas elementų, rodančių, kad gaminys yra kokybiškas. Kaip ir kaltinio aliuminio atveju, jungtys turėtų būti suvirintos (pageidautina, kad būtų suvirintos visu perimetru), o ne prisuktos varžtais. Jei naudojami varžtai, pavyzdžiui, juostoms sujungti, jie turėtų būti pagaminti iš aliuminio arba nerūdijančio plieno. Priešingu atveju jie pradės rūdyti, nors pagrindinis rėmas nerūdija.
Geriausios kokybės aliuminio gaminiai yra padengti milteliniu būdu, nuo kurio priklauso galutinė gaminio spalva ir metalo ilgaamžiškumas. Miltelinis dažymas – tai procesas, kurio metu ant rėmo užtepami spalvoti poliesterio milteliai, o paskui jie iškepami.
Jei perkate aliuminio baldus su viniliniais diržais ar juostomis, ieškokite vinilo, kuris buvo apdorotas pelėsių inhibitoriais ir ultravioletinių spindulių stabilizatoriais. Visos medinės detalės, sumontuotos ant aliuminio rėmų, turėtų būti apdorotos apdaila, kad būtų užtikrintas ilgaamžiškumas.
Saulės įdegio aliejus, žmonių prakaitas, automobilių išmetamosios dujos ir druskos purslai gali pažeisti aliuminio baldų miltelinę dangą. Norėdami užtikrinti ilgą tarnavimo laiką, du kartus per mėnesį aliuminio baldus valykite švelnaus indų ploviklio ir šilto vandens tirpalu. Gerai nuplaukite. Tuomet bet kokius lygios apdailos rėmus galite padengti pastos automobilių vašku.
Plienas, kietas, tvirtas metalas, yra geležies ir įvairių nedidelių procentų metalinių elementų lydinys. Dėl lydinių gaunamas kietumas ir atsparumas rūdijimui. Cinkuotas plienas padengtas cinku; nerūdijantis plienas legiruotas chromu ir yra beveik atsparus rūdims ir korozijai.